E arta jonë
E arta jonë

Anonim

Për herë të parë, gratë fituan më shumë medalje ari për Rusinë në Olimpiadë sesa burrat.

Lojërat Olimpike Verore 2016 në Rio de Janeiro përfunduan të Dielën. Atletë nga 206 vende të botës morën pjesë në to. Rusia përfundoi e katërta në përgjithësi me 56 medalje. Në lojërat verore, ky është rezultati më i ulët për të gjithë 20 vitet e pjesëmarrjes për atletët rusë, kryesisht për shkak të mohimit masiv të atletëve tanë për shkak të skandalit të dopingut.

Olimpistët rusë do të sjellin në shtëpi 19 medalje ari, nga të cilat 10 i përkasin grave sportive. Për të gjithë historinë 20-vjeçare të pjesëmarrjes së Rusisë në Lojërat Olimpike, për herë të parë, gratë kanë fituar më shumë medalje sesa burrat!

Në këtë galeri ka fotografi të atletëve tanë, medalistë të artë të Olimpiadës 2016.