Ekipi rus fitoi arin e parë olimpik

Anonim

Patinatorët rusë të figurave konfirmuan titullin më të mirët dhe treguan një rezultat të shkëlqyeshëm në Soçi. Në prag të ekipit tonë fitoi medaljen e parë të artë në turneun e patinazhit artistik të ekipit. Tifozët janë të kënaqur.

Presidenti uron

Ekipi kombëtar rus në akull u përfaqësua nga kampioni olimpik Evgeny Plushenko, atletja e re Yulia Lipnitskaya (vajza ishte nën 16 vjeç) dhe dueti i vallëzimit Elena Ilinykh dhe Nikita Katsalapov. Lipnitskaya zuri vendin e parë në programin e shkurtër, duke fituar 72.90 pikë, dhe fitoi programin falas me një rezultat prej 141.51 pikë. Plushenko në programin e shkurtër zuri vendin e dytë me 91, 39 pikë, në programin falas ai tregoi rezultatin më të mirë - 168, 20 pikë. Dueti Tatiana Volosozhar dhe Maxim Trankov u bënë më të mirët në programin e dysheve të shkurtra (83, 79). Ksenia Stolbova dhe Fedor Klimov shënuan rezultatin më të lartë - 135, 09 pikë - në programin falas.

Yulia Lipnitskaya u bë kampionja më e re e Olimpiadës Dimërore, duke fituar titullin në moshën 15 vjeç 249 ditë.

Fituesit u përgëzuan personalisht nga kreu i Federatës Ruse Vladimir Putin. Presidenti ishte shumë i lumtur dhe madje përqafoi të riun Lipnitskaya. "Ju mund të bëni patina me një ekip të tillë edhe për dhjetë vjet të tjerë," vuri në dukje Evgeny Plushenko, i cili konsiderohet një veteran në Soçi. Nga rruga, Plushenko gjithashtu përmendi se ai nuk përjashton mundësinë e pjesëmarrjes së tij në Olimpiadën 2018. "Sa vjeç do të jem në 2018? Tridhjetë e pesë. Para meje në atë moshë, ndoshta askush nuk erdhi në Lojëra. Por pse jo? Ndoshta ia vlen të provosh, "citon RBC atletin.

Ari i fituar nga patinatorët ishte i pari për olimpistët rusë në Soçi. Më herët të Dielën, patinatorja ruse Olga Graf fitoi një medalje bronzi në distancën 3000 metra, ndërsa biatleta Olga Vilukhina fitoi argjendin në garën e sprintit.